WIMED – platforma B2B i rozbudowany i-ekosystem
2021-08-29Zaplecze SEO – co musisz o nim wiedzieć?
2021-09-01Odpowiedź jest prosta: to zależy. Wybierając CMS dla sklepu trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, jak choćby budżet, pożądane moduły i funkcjonalności, poziom trudności systemu i jego złożoność. Przed podjęciem decyzji warto poznać najpopularniejsze CMSy i przede wszystkim – porozmawiać ze specjalistą, który najlepiej dobierze system do potrzeb i możliwości.
To jedna z najtrudniejszych, ale też najistotniejszych decyzji – dostępnych jest bardzo wiele różnych rozwiązań, dlatego wybór oprogramowania dla sklepu internetowego nie jest prosty. Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed dylematem – wybrać sklep dedykowany (oprogramowanie Open Source) czy w usłudze SaaS?
Wybierając oprogramowanie dla sklepu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego wielkość, ilość asortymentu, pożądane funkcjonalności oraz oczekiwany ruch.
Oprogramowanie SaaS – rodzaj oprogramowania, w którym klient (właściciel sklepu) korzysta z systemu zamieszczonego na serwerach dostawcy. Jego możliwości są ograniczone i zależą od wykupionego pakietu usług (ograniczona jest np. możliwość zmian w wyglądzie sklepu i jego funkcje).
Jakie są koszty? W przypadku SaaS płaci się stały, comiesięczny abonament, który pozwala korzystać z systemu w wykupionym zakresie. Jeśli jednak chcesz dodatkowe funkcjonalności lub zmiany (choćby graficzne) – musisz dodatkowo zapłacić.
Platformy SaaS nie mogą być dowolnie modyfikowane – wynika to przede wszystkim z faktu, że obsługują wiele różnych sklepów i muszą być jak najbardziej ustandaryzowane. Jest to dosyć kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku biznesów nastawionych na prężny rozwój.
Wszystkie dane, które gromadzisz podczas działalności w sieci , przechowywane są na serwerach innej firmy, co może rzutować na ich bezpieczeństwo. Oczywiście właściciele oprogramowań i firmy oferujące usługi SaaS zapewniają troskę o bezpieczeństwo zgromadzonych informacji, ale Ty jako właściciel sklepu nie masz nad tym pełnej kontroli. Chcąc przenieść dane również jesteś w pewnej mierze uzależniony od dostawcy oprogramowania.
Oprogramowanie Open Source – to darmowe oprogramowanie sklepu, za którego aktualizację nie trzeba płacić. Daje ogromne możliwości programowania – bez problemu można dokupić gotowe moduły lub motywy, integrować z innymi systemami ERP lub CRM (do obsługi magazynów, z programami rachunkowo-finansowymi itd.), wdrażać dedykowane rozwiązania i jak najlepiej dopasować sklep do wymagań i potrzeb biznesu.
Decydując się na sklep na tego typu oprogramowaniu stajesz się właścicielem kodu i możesz wprowadzać jakie chcesz zmiany, od graficznych po funkcjonalne. Chcąc mieć dodatkowy moduł – płacisz za niego tylko raz. Nie ponosisz żadnych kosztów stałych, nie istnieje opłata za korzystanie z systemu. Wszelkie prace i zmiany możesz wykonywać samodzielnie lub korzystając ze specjalistów – w tym przypadku musisz liczyć się z kosztami za ich pracę lub za wsparcie agencji.
Przeczytaj też Jaką platformę wybrać do założenia sklepu internetowego>>
Inne artykuły, które warto przeczytać